Banícky jarmok 2018

Banícky jarmok je tradičné podujatie, ktoré pre vás každoročne organizuje Mesto Prievidza v spolupráci s Kultúrnym a spoločenským strediskom v Prievidzi.

Tento 34. ročník je venovaný  dvom významným výročiam mesta Prievidza – 905. výročie prvej písomnej zmienky o meste v listine Zoborského opátstva a 635. výročie udelenia mestských privilégií uhorskou kráľovnou Máriou – a preto sme tomu prispôsobili aj program. Miesto však ostáva rovnaké a je ním, už dobre známe, Námestie J. C. Hronského, Ulica M.R. Štefánika a  Mestský park v Prievidzi.

Kultúrny program

Tri dni zábavy, hudby, dobrého jedla a pitia odštartuje obľúbený Banícky sprievod. Ten sa už stal tradíciou a istým oslavným otváracím ceremoniálom, ktorý sa teší  obrovskej účasti. Rytmicky nás v ňom bude sprevádzať hudobné zoskupenie PD Drumline zo ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi a mažoretky Trend Prievidza z CVČ Prievidza. Stretnúť v ňom taktiež budete môcť členov baníckych spolkov, športových, kultúrnych a záujmových klubov, denných centier, žiakov prievidzských škôl…

Hlavný program na pódiu v piatok aj tento rok slávnostne otvorí Banícky spevokol Kahanec. Hneď potom však bude nasledovať prvá tohtoročná novinka, ktorou je populárna Talkshow Také zo života, ktorú má pod palcom mladý Prievidžan Mário Šmýkal. Vyspovedá zaujímavé osobnosti z nášho mesta, konkrétne vedúcu FS Malý Vtáčnik a známu folkloristku Elišku Hrbíkovú, vábiča jeleňov Milana Sarvaša a popularizátora chémie Jozefa Prieboja. Domácich hostí vystriedajú hostia zahraniční. Poľské partnerské mesto Jastrzębie-Zdrój k nám vyšle skupinu Stonehenge. Pri hudbe zostaneme aj potom, keď sa pódia zhostí známa kapela King Shaolin. Ako sme už avizovali – tento ročník Baníckeho jarmoku bude obohatený o rôzne programové novinky. Ďalšou z nich bude stand-upové vystúpenie známeho herca a komika Juraja Šoka Tabáčka. Najväčšími vrcholmi piatkového večera budú jednoznačne koncerty skupín Kandráčovci a Tublatanka. Tie sa stali absolútnymi víťazmi premiérových battlov, ktoré na svojom facebooku spustilo Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidza.

Sobota bude patriť najmä domácim umelcom, na počesť výročí, ktoré tento rok mesto Prievidza oslavuje. Program odštartujeme tanečne so SZUŠ XOANA, vystrieda ho divadeľné predstavenie Zlaté kuriatko v podaní Divadla Natraky. Medzi najvýznamnejšie prievidzské umelecké zoskupenia patrí jednoznačne FS Senior Vtáčnik, ktoré určite nemôže chýbať v tomto ročníku Baníckeho jarmoka. Svoje umenie nám predvedú aj TS Fantastic a súbor bicích nástrojov SUBINA, ktoré tvoria žiaci ZUŠ L. Stančeka v Prievidzi.  Priestor dostanú aj alternatívnejšie hudobné žánre, ktoré zastúpia kapely Zatúlaní, Hybrid Kryptonit, či The Kreins. S príchodom večera privítame opäť aj mimoregionálnych hostí, ktorých bude od mikrofónu vítať hypeman Osťo. O skvelú rockovú show sa postará Robo Mikla a priatelia. Tešiť sa budete môcť aj na  energického Igora Kmeťa ml., ktorý nás vtiahne do svojej funky tanečnej nálady. A aby tanca nebolo málo, druhú jarmočnú noc uzavrie obľúbený DJ Lieskovsky.

Pokračovať budeme opäť v nedeľu 9. septembra. O program sa postarajú výlučne rodáci z Prievidze a umelci s ňou blízko spätí. Ako prvé sa nám predstaví hudobné zoskupenie Akordeonika. Privítame aj populárne duo Ján Hruška & Jaroslav Hruška. Svoje najväčšie hity nám príde zaspievať hviezdna Marcela Laiferová, ktorá má k nášmu mestu taktiež blízky vzťah, keďže detstvo a mladosť prežila práve tu. No a záverečnú bodku za Baníckym jarmokom 2018 spraví DH Prievidžanka.

Tradičný jarmok je aj tento rok spojený s príležitostným trhom, kde nájdete najrozmanitejší sortiment, atrakcie a kultúrny program. Povolený je predaj výrobkov a poskytovanie služieb spojených s príležitostnými trhmi. Zábavné atrakcie budú umiestnené v Mestskom parku a na parkovisku pred Zimným štadiónom v Prievidzi. Pri atrakciách sa povoľuje poskytovanie služieb občerstvenia, s výnimkou predaja alkoholických nápojov, a predaj drobného spotrebného tovaru ako sú ľudové výrobky, oblečenie, bižutéria, hračky a pod.

Novinkou Baníckeho jarmoku 2018 bude festival dobrého jedla PRIEVIDZSKÝ RÍNOK, ktorý bude umiestnený v predajných stánkoch na Svätoplukovej ulici. Cieľom festivalu je zvyšovanie spotreby lokálnych potravín a podpora regionálnych producentov v širokom sortimente od mliekarenských a pekárenských výrobkov cez mäso a výrobky z mäsa až po bohatú ponuku ovocia a zeleniny, medu nápojov a pod. Organizátori festivalu – Mesto Prievidza a Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horná Nitra-Bojnice – sa nechali pri pripravovanom nultom ročníku inšpirovať bánoveckým MňamFESTom. Zámerom organizátorov je ponúknuť návštevníkom to najlepšie čo sa urodí, vyrobí, uvarí či dopestuje na farmách a potravinárskych spoločnostiach regiónu Hornej Nitry. V tomto roku bude PRIEVIDZSKÝ RÍNOK pripravený ako časť Baníckeho jarmoku, ambíciou organizátorov je organizovať ho v budúcnosti ako samostatné podujatie s vlastnou značkou.

Prevádzkový čas jarmoku

07. 09. 2018 (piatok)         8.00 – 20.00 h
Občerstvenie                       8.00 – 02.00 h
08. 09. 2018 (sobota)        8.00 – 20.00 h
Občerstvenie                       8.00 – 00.00 h
09. 09. 2018 (nedeľa)       8.00 – 18.00 h
Občerstvenie                       8.00 – 18.00 h
Zábavné atrakcie v Mestskom parku a na parkovisku pred Zimným štadiónom v Prievidzi                8.00 – 22.00 h

Nenechajte si ujsť