Sebedražie

0
Ceny
Ceny
The tour is not available yet.

Pokračovať v rezervácií

Uložiť do zoznamu prianí

Adding item to wishlist requires an account

1280

Obec Sebedražie sa nachádza v centre Hornej Nitry, na severozápadnom úpätí pohoria Vtáčnik. Obcou preteká potok Ciglianka. Hlavnou dominantou obce je kostol svätej Barbory. V blízkosti sú mestá Prievidza, Bojnice, Nováky a Handlová. V susedstve sa nachádzajú obce Cigeľ a Koš.

Sebedražie podliehali právam Majthényiovcov, po nich ďalším šľachtickím rodom, Turzovcom a Pálfyovcom. Význam horného Ponitria vzrástol po vzniku tzv. Nitriansko-turčianskej cesty, sprostredkovávajúcej styk južnejších oblastí so severným Slovenskom, ba až krakovskom v Poľsku. Postupne dochádzalo na našom území k hospodárskemu a spoločenskému rozvoju. Najciteľnejšie badať tento rozvoj v poľnohospodárstve, ako aj v remeselnej výrobe, kde dochádza k väčšej diferenciácii. Nové ekonomicko-sociálne prúdy zmenili aj štruktúru slovanských komunít na našom území – rodia sa feudálne vzťahy. Sebedražie malo kedysi JRD a Štátne majetky. Dnes je tu napríklad vodný svet, rybníky.

pripomienky a odkazy zanechajte na našom kontakte

Info

Dominantou obce je kostol sv. Barbory, ktorý je aj v erbe obce. Najstaršia písomná správa o obci je z roku 1245. V tom čase bola kráľovským majetkom. Od roku 1350 patrila panstvu Sivý kameň. V novodobej histórii je medzníkom rok 1962, keď začala činnosť Baňa Cigeľ, kde našli prácu mnohí obyvatelia obce.

Mapa

Kontakt

Adresa

text

Telefón

text

E-mail

text

Web

text

Galéria
X