Najlepší v cestovnom ruchu za rok 2020 získali ocenenia

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región po 4. krát ocenila najlepších v cestovnom ruchu v Trenčianskom kraji. Prestížne ocenenie za prínos pre cestovný ruch je udeľované KOCR Trenčín región už od roku 2017 a teší sa veľkej obľube u laickej i odbornej verejnosti. Ocenenie TOP v cestovnom ruchu (CR) predstavuje záruku kvality i ohodnotenie  poctivej práce.

Dňa 11.11.2021 boli slávnostne ocenení víťazi kategórií TOP gastro, TOP ubytovacie zariadenie, osobnosť cestovného ruchu, TOP inovácia v cestovnom ruchu, TOP turistický produkt a zariadenie prístupné pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP) za rok 2020.

Táto slávnostná udalosť sa každoročne spája s veľtrhom cestovného ruchu ITF Bratislava, na ktorej KOCR Trenčín región pravidelne prezentuje Trenčiansky kraj.  Z dôvodu pandémie sa však posledný ročník veľtrhu nekonal. Odovzdávanie preto prebehlo v krásnych priestoroch Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne.

O víťazoch jednotlivých kategórií každoročne rozhoduje odborná komisia s výnimkou kategórie TOP gastro, tú určuje široká verejnosť prostredníctvom online hlasovania. V aktuálnom ročníku túto poctu udelili reštaurácii Street Food Kitchen z Handlovej, ktorá získala 452 hlasov. Ocenenie pre gastronomické zariadenie znamená prestíž a s tým súvisiaci nárast záujmu verejnosti. „Chceli by sme poďakovať všetkým našim zákazníkom, ktorí v tejto súťaži za nás hlasovali. Je to pre nás veľká česť a motivácia do budúcna. Pevne veríme, že sa opäť budeme stretávať v našich obľúbených reštauráciách bez akýchkoľvek obmedzení, lebo jedno je isté, dobré jedlo chutí najlepšie v spoločnosti dobrých ľudí.” Poďakoval Ľubomír Pavelka, majiteľ Street Food Kitchen.

Rozhodnutie o víťazoch nie je jednoduché, rozhodujú odborníci

Každý rok oblastné organizácie cestovného ruchu nominujú minimálne jeden subjekt či osobu v príslušnej kategórii, ktorí sú známi vysokou kvalitou poskytovaných služieb, či dlhoročnými skúsenosťami. Následne na spoločnom stretnutí hľadajú spoločný konsenzus.

Víťazom v kategórii TOP ubytovacie zariadenie pre rok 2020 sa stal penzión Kúria Beckov***, ktorý je známy vychýrenou miestnou kuchyňou a kvalitným ubytovaním i službami. Penzión  sa nachádza v krásnom prostredí  priamo pod skalou hradu Beckov. Ubytovaní hostia si môžu vychutnať kúpanie v prírodnom jazierku či jedinečné wellness pod hradným bralom.

Osobnosťou cestovného ruchu za rok 2020 sa stala Anna Beníková, majiteľka Agropenziónu Grunt a Koliby Papradno. Porota ocenila jej dlhoročnú poctivú prácu na farme, ktorú si už v 90. rokoch zobrala do prenájmu a vďaka dotáciám ju do dnešného dňa aktívne zveľaďuje. Agropenzión i Kolibu ročne navštívia tisícky turistov.

Titul TOP inovácia v cestovnom ruchu udelila porota múzeu tradičných remesiel v Bojniciach s názvom Bencovje grunt, ktoré bolo otvorené v letnej sezóne 2020. Tento zrenovovaný 400 ročný dom prenesie svojou atmosférou návštevníka do iného storočia. Ponúka kreatívne originálne maľovanie keramiky, degustáciu vín v 400-ročnej pivnici, varenie večere, točenie keramiky, vzdelávacie programy pre základné školy i zážitkový teambuilding.

Najlepším turistickým produktom, ktorý každoročne priláka desiatky tisíc turistov nielen z Trenčianskeho kraja, sú jazdy historickou železnicou na trase medzi Tr. Teplou a Tr. Teplicami, ktorú prevádzkuje nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica. Električka vyráža na koľaje počas tematických jázd, teda na rôzne sviatky či dôležité výročia. Počas turistickej sezóny dokonca premáva pravidelne počas víkendov a sviatkov.

V kategórii zariadenie prístupné pre ŤZP, udelila porota ocenenie Penziónu Meridiana v Bojniciach. Penzión ponúka unikátne ubytovanie neďaleko Bojnického zámku a centra kúpeľného mesta. Z veľkej časti je bezbariérový, a preto je vhodným ubytovacím miestom aj pre ťažko zdravotne postihnutých.

„Hlavnou myšlienkou krajskej organizácie cestovného ruchu je podporovať a zviditeľňovať to najlepšie, čo v našom kraji máme. A práve každoročný odborný výber elity v cestovnom ruchu pomôže nielen zviditeľniť tých, ktorí patria k špičke vo svojom odbore, ale aj motivovať k neustálemu zlepšovaniu všetky ostatné subjekty,“ uviedol predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Po úspešnom 4. ročníku TOP v cestovnom ruchu, ktorý predstavil mnoho úspešných osobností i projektov, KOCR Trenčín región už pripravuje nasledujúci ročník. V rámci 5. kola súťaže, v kategórii TOP gastro, už aktuálne prebiehajú nominácie verejnosti obľúbených gastronomických zariadení. Nominovať zariadenia je možné do 30.11.2021. Následne od 1.12. do 31.12.2021 bude na webovom sídle KOCR Trenčín región spustené online hlasovanie.

V Trenčíne 11.11.2021

X