Petang Prievidza ihrisko Púšť

Petangové ihrisko Púšť Prievidza

Petang Prievidza ihrisko Púšť

Hra vznikla vo francúzskom mestečku La Ciotat neďaleko Marseille a vynašiel ju Jules Le Noir, ktorý sa po nehode ocitol na vozíku. Názov hry je odvodený od polohy chodidiel pri hode. Do konca druhej svetovej vojny sa petanque hral iba v južnom Francúzsku v oblasti od Marseille po francúzsku Riviéru. Neskôr ju turisti z iných oblastí krajiny spopularizovali aj vo svojich domovoch a francúzski emigranti ju rozšírili do ďalších štátov.

Hra je pre veľkých aj malých – pre deti, rodičov i starých rodičov. Poskytuje ideálny priestor na rodinný turnaj, aktivity detských táborov a ďalšie. Ak neviete pravidlá, radi vás ich naučia priamo na mieste. Navštívte Petangové ihrisko.

Pravidlá  si nemusíte naštudovať, všetko vysvetlíme, zvládnutie techniky hodu je výhodou. Väčšina hráčov hádže podhmatom. Guľu treba chytiť prstami, ideálne 4, palcom nie. Prisuňte ho k ostatným prstom, inak guľa chytí zlú rotáciu. Potom stačí vystretú ruku zapažiť čo najviac dozadu a hodiť guľu oblúčikom dopredu, podobne ako pri bowlingu.

Aj keď sa hra zdá na prvý pohľad veľmi jednoduchá, nie je to úplne tak. Rovnako neplatí, že ide o bezduché, detské hádzanie gúľ. Sústredenie, presnosť, taktika, to sú najdôležitejšie prvky petangu. Ani výsledok dvanásť nula neznamená ešte celkovú prehru, hoci sa hrá do trinásť. Kým neleží na zemi posledná guľa, môže sa výsledok zmeniť, aj drobná zmena vie súpera rozhodiť.

zoznam všetkých aktualít

 

X