Kúpele Bojnice

0
Ceny
Ceny
The tour is not available yet.

Pokračovať v rezervácií

Uložiť do zoznamu prianí

Adding item to wishlist requires an account

133672
Info
 • 9 prameňov (28-52ºC)
 • 1000 lôžok
 • 297 m nad morom
 • 2000 slnečných hodín ročne

Kúpele Bojnice v srdci Slovenska sú pokojným miestom, ktoré svojou polohou, klímou a zložením termálnych vôd vytvárajú ideálne podmienky pre liečebné procesy, regeneráciu a oddych svojich hostí. Ležia v Hornonitrianskej kotline, na východnom úpätí Malej Magury vo výške 297 metrov nad morom. Z troch strán sú chránené pohoriami s bohatými listnatými a ihličnatými lesmi, preto majú priaznivé klimatické podmienky s priemernou dennou teplotou vzduchu 9 ºC a 2000 slnečných hodín v roku. Kto je unavený dennou hektikou žitia a hľadá odpočinok pre telo a dušu, nájde tu to pravé. Termálne pramene a pôvabná príroda tu tvoria už po stáročia harmóniu.

Územie Hornej Nitry patrí do klimatickej oblasti miernych zemepisných šírok a je po celý rok pod prevládajúcim vplyvom kontinentálnej polárnej a morskej polárnej vzduchovej hmoty. Občasný prílev arktickej alebo tropickej vzduchovej hmoty má za následok extrémne teploty vzduchu.

Priemerné mesačné teploty v letných mesiacoch sa pohybujú od 16,9 ºC do 18 ºC a v zimných mesiacoch od -3,2 ºC do 4,2 ºC. Ročný priemer zrážok sa na tomto území pohybuje od 550 do 100 mm. Približne 60% zrážok spadne v letnom období a asi 40% v zimnom období, čo je výhodné pre prírodu. Mesiacmi s najvyšším priemerným mesačným množstvom zrážok sú mesiace jún, júl, august. Najmenej zrážok pripadá na február. Snehová pokrývka sa udrží  70 dní, najväčšie priemerné maximum snehovej pokrývky v januári dosahuje až 19 cm.

Zamračené dni s dennou oblačnosťou nad 80% sa vyskytujú priemerne v 27% dní roka s maximom v decembri 51% a minimom v auguste 15% dní. Dni s hmlou sú pri kotlinovej polohe zriedkavé 8% dní roka, najväčší výskyt majú v decembri 21%, najmenší v máji a júli (2% dní).

Relatívna vlhkosť vzduchu v období od novembra do februára býva pomerne veľká s maximom v decembri 84%, v teplom polroku býva menšia s minimom v máji 68%.

Častejšie sa vyskytujú vetry zo severu cez východ až na juh, kým vetry zo západu sú zriedkavejšie.V priemere za rok prevláda severný vietor 19%, druhý najčastejší je východný 17% a juhovýchodný vietor 17%. Silný vietor 6 oB a viac má pomerne veľmi zriedkavý výskyt.

Klíma Hornej Nitry je vhodná na pešiu turistiku, nenáročnú zimnú turistiku a lyžovanie.

Základom liečebných procedúr v Kúpeľoch Bojnice je prírodná, liečivá, hydrogén-uhličitanovo-síranová, vápnikovo-horčíková hypotonická akratoterma s teplotou od 28 – 52 ºC, ktorá vyviera z 9 prameňov s výdatnosťou 40 l/s z hĺbok 1200-1500 m. Akratoterma zlepšuje látkovú výmenu a imunologické reakcie v bunkách, funkčnosť tkanív, ich zásobovanie kyslíkom a tým celkový stav organizmu. Liečivá voda účinkuje pozitívne na vegetatívny nervový systém, predovšetkým jeho parasympatickú časť.

Indikácie

 • Choroby pohybového ústrojenstva
 • Ženské choroby
 • Choroby z povolania
 • Postcovidový syndróm
 • Nervové choroby
 • Choroby obličiek a močových ciest
 • Onkologické choroby

Fotografie zdroj: Branislav Ondro

Mapa

Kontakt

Adresa

Kúpele Bojnice, a.s., Bojnice

Telefón

+421 46 5116 362-3

Galéria
X