Lehota pod Vtáčnikom

0
Ceny
Ceny
The tour is not available yet.

Pokračovať v rezervácií

Uložiť do zoznamu prianí

Adding item to wishlist requires an account

1763

Lehota pod Vtáčnikom leží pod úpätím pohoria Vtáčnik, len pár kilometrov od cesty spájajúcej Nováky a Prievidzu. Lehota pod Vtáčnikom leží v južnej časti Hornonitrianskej kotliny. Vznikla v roku 1960 zlúčením dvoch Lehôt – Malej a Veľkej. Obidve obce patrili k poddanským obciam hradu Sivý Kameň, ktorý bol v 14. a 15. storočí významným administratívnym centrom južnej časti hornej Nitry. História obcí je spojená s rodom Majténiovcov, ktorí v stredoveku hrad Sivý Kameň vlastnili. Obyvatelia regiónu zažili aj husitské plienenie, turecké nájazdy, či stavovské povstania, ktoré im priniesli len súženie a chudobu. Zdrojom obživy v minulosti bolo predovšetkým poľnohospodárstvo a remeslá. V období rozvoja baníctva na hornej Nitre sa začal v okolitých lesoch výrub a v 19. storočí bola na prepravu dreva vybudovaná úzkorozchodná železnica, ktorá spájala Podhradie a Nováky. Bohužiaľ, obdobie prosperity prerušila 1. svetová vojna. V súčasnosti je Lehota pod Vtáčnikom modernou obcou, v ktorej žije do 4000 obyvateľov. Dominantou obce je rímsko-katolícky farský kostol sv. Cyrila a Metoda posvätený v roku 1949 a pýchou zrekonštruované Námestie SNP.

pripomienky a odkazy zanechajte na našom kontakte

Info

Na športovanie slúži 15 metrový krytý bazén a dve telocvične v základnej škole, tenisové kurty, futbalový štadión, hádzanárske i viacúčelové ihrisko s umelým trávnikom. Členovia Bosorák Cross Teamu vybudovali kvalitnú countrycrosovú dráhu a v rekreačnej oblasti Sekaniny je okrem 800 m dlhého lyžiarskeho vleku vybudovaná dráha pre priaznivcov Downhillu. Novinkou na Sekaninách je lezecká oblasť Salamadra, ktorú vybudoval Jozef Volkov. Jeho zásluhou sa Salamandra píši skoro 70-timi pekne odistenými lezeckými cestami v obtiažnosti 3- až 9-. Taktiež vybudoval ferratu, chodníky a prístupové cesty. Na Sekaninách je možnosť zabezpečiť ubytovanie v súkromných chatách a turistickej ubytovni. V okolí sa nachádza niekoľko turistických aj cyklistických značených trás, ktoré vedú cez najkrajšie zákutia regiónu. Veľmi pekná túra je na 1346 m vysoký Vtáčnik.

Obec ponúka bohaté kultúrne a športové vyžitie pre deti, mládež, dospelých. Za zmienku stojí spoločné vítanie nového roka, oslavy oslobodenia obce, oslavy MDD, výstup na Vtáčnik, hodový jarmok, oslavy SNP v prírodnom amfiteátri na Sekaninách, cyklistické preteky pre deti, preteky na horských bicykloch po úpätí Vtáčnika, bosorácka párty a mnoho ďalších.
Za posledné roky sa v obci vybudovalo 167 nájomných bytov, čím sa vytvorili priaznivé podmienky aj pre mladé rodiny s deťmi.

Mapa

Kontakt

Adresa

Obecný úrad, Nám. SNP 33/1,  Lehota pod Vtáčnikom

Galéria
X